Kāpēc elektromobilim nepieciešams siltumsūknis? (+ VIDEO)

Izvēloties elektromobili, pircēji gandrīz vienmēr painteresējas, vai tam ir siltumsūknis. Ko tāds dara, kāpēc ir vajadzīgs un vai par to vērts piemaksāt, jo siltumsūknis bieži vien neietilpst standartaprīkojumā.
“Tas ir ekonomiskāks par elektrisko sildītāju, un mazāk patērē elektrību, ko citādi varētu izmantot braukšanai,” skaidro Auto Bassadone servisa tehniskais speciālists Edgars Lulle.
Ar ko tad siltumsūknis atšķiras no gaisa kondicionētāja? Darbības princips ir tieši tāds pats, tas darbojas uz darba šķidruma jeb aukstumreaģenta agregātstāvokļa izmaiņām. Ja agrāk dzeses šķidrumu elektromobiļu sistēmā sildīja parasts elektriskais sildītājs, siltumsūknis šim nolūkam izmanto “ārējās” kalorijas.
Līdz kādai gaisa temperatūrai siltumsūknis automašīnā ir efektīvs? “Tie ir līdz pat mīnus 20 grādiem,” apgalvo Lulle. Pēc šādas temperatūras sasniegšanas, ja kļūst ļoti auksts, elektriskie automobiļi turpina izmantot elektrisko salona sildītāju. Atkarībā no markas un modeļa tas tiek laists darbā arī dzestros rītos u.c. situācijās, kad siltumsūknis vēl nav sācis darboties.
Tātad automašīnas siltumsūkņa efektivitāte ir visai līdzīga mājas siltumsūknim. Bet kā tas darbojas mazā elektromobilī? Hyundai Inster aprīkots ar gaiss - škidrums tipa siltumsūkni. Priekšā ir radiators, motortelpā kompresors, kas atdod temperatūru uz siltummaini automašīnas salonā.
Hyundai elektromobiļu komplektācijā ietilpst adapteris, ar kura palīdzību elektroenerģiju no automašīnas baterijas var izmantot sadzīves mērķiem. Neparasti, ka šāda iespēja paredzēta arī salīdzinoši mazjaudīgam elektromobilim kā Hyundai Inster. Krīzes situācijās elektromobilis ar adapteri var kalpot kā avārijas enerģijas avots, piemēram, lai māja nepaliktu bez apkures. “Ja gadās strāvas pārtraukumi, tad, lai lai uzturētu cirkulācijas sūkņa darbību mēs varam elektromobili izmantot ka avārijas enerģijas avotu,” teic Lulle.
Turklāt uz āru pieejamā elektrības jauda ir visai ievērojama. “Atkarībā no modeļa jaudas pietiek, lai mēs varam pieslēgt tējkannu, kas ir apmēram divi kilovati,” rāda Lulle. Un te nu piezogas ķecerīga doma - vai šādā veidā var uzlādēt arī citu elektromobili? Teorētiski - jā, bet.. “Tas nav rekomendējams. Es noteikti neriskētu,” atbild speciālists. Vairāk skaties TV Autoziņu sižetā.

LASI VĒL
- TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Unikālais Mercedes-Benz All Terrain dīzeļhibrīds (+ VIDEO)
- TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Kāds ir jaunais Škoda Kodiaq RS? (+ VIDEO)
- Ministrs uzdod pārtraukt līgumu slēgšanu par vēja parku attīstīšanu “Latvijas valsts mežu” zemēs (+ VIDEO)
- 500 km no Zilupes līdz Liepājai – divi vīri ar velosipēdiem šķērso Latviju (+ VIDEO)
- Eiropas tūres ietvaros popularizē Neste MY atjaunīgo degvielu (+ VIDEO)
- Jo trakāk, jo labāk - Lasvegasas Rat Rod šovs (+ VIDEO)
- BMW aiztraucas, Škoda nokrīt ritenis (+ VIDEO)
- Jānis Vanks salīdzina KIA Sorento un Hyundai Santa Fe (+ VIDEO)
- Ar ko atšķiras 400 un 800 voltu elektromobiļi? (+ VIDEO)
- Cik droša ir mūsu energoapgāde, un ko Latvija var mācīties no Ukrainas? (+ VIDEO)