No 2014.gada Latvijā ieviesīs vienoto sabiedriskā transporta maršrutu plānošanu

Tas nozīmē, ka tiks ieviesta vienota pieeja sabiedriskā transporta pakalpojumu plānošanas, pasūtīšanas, līgumu slēgšanas un valsts budžeta izlietošanas uzraudzības procesiem.
No nākamā gada tiks uzsākta vienota sabiedriskā transporta plānošana, kas ļaus racionālāk izmantot valsts piešķirtos līdzekļus un efektīvāk saskaņot reģionālos maršrutus.
Tas nozīmē, ka tiks ieviesta vienota pieeja sabiedriskā transporta pakalpojumu plānošanas, pasūtīšanas, līgumu slēgšanas un valsts budžeta izlietošanas uzraudzības procesiem. Līdz ar to jaunais reģionālās satiksmes plānošanas modelis ļaus organizēt sabiedriskā transporta pakalpojumus pēc vienotiem principiem visā valstī, efektīvi salāgot vilcienu un starppilsētu autobusu satiksmi ar vietējās nozīmes autobusu satiksmi, lai minētie sabiedriskā transporta veidi papildinātu viens otru, nevis dublētu maršrutus vai daļēji pārklātos. Rezultātā, nemazinot sabiedriskā transporta pieejamību, tiks mazināti pārvadātāju zaudējumi, un ekonomēti valsts budžeta līdzekļi.
To īstenos Sabiedriskā transporta padome, kura darbu uzsāks 2014.gada 1.janvārī, un kurā strādās 5 satiksmes ministra iecelti pārstāvji un pa vienam no katra plānošanas reģiona. Līdz šim reģionālo starppilsētu nozīmes maršrutu plānošana bija VAS „Autotransporta direkcija” (ATD) kompetencē, bet reģionālā vietējās nozīmes satiksme – piecu plānošanas reģionu kompetencē.
Vienotas plānošanas darbības nodrošināšanai Satiksmes ministrija (SM) izstrādājusi grozījumus noteikumos „Sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtība maršrutu tīklā” un „Sabiedriskā transporta padomes nolikumu”, ko otrdien, 17.decembrī, apstiprināja valdība.
Plānots, ka pirmā Sabiedriskā transporta padomes sēde tiks sasaukta janvāra vidū. Līdz tam ATD ir nepieciešams pārņemt no pieciem plānošanas reģioniem ar sabiedriskā transporta plānošanu saistīto dokumentāciju, un sagatavot grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas regulē ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistīto zaudējumu kompensācijas kārtību.
Līdzīga prakse sabiedriskā transporta plānošanai vienotā tīklā, kur valsts un pašvaldību pārstāvji kopā pieņem lēmumus, ir daudzās Rietumvalstīs, jo īpaši ap lielajām pilsētām. Šis varētu būt pirmais solis, lai nākotnē vienotai plānošanai varētu pievienoties arī Rīga un citas lielās pilsētas.

Foto: iAuto.lv
LASI VĒL
- Auto un motorollera sadursme, kurš vainīgs? (+ VIDEO)
- Kāpēc Suzuki Vitara “nelūst un netek”? (+ VIDEO)
- Degviela Spānijā vēl lētāka kā Latvijā? Dīzelis 1.289, bet 95 benzīns 1.359 eiro - 6.05.2025jā (+ VIDEO)
- Ar ko atšķiras salona filtri un cik bieži tie jāmaina? (+ VIDEO)
- Darbu sācis jaunais Honda dīleris Rīgā (+ VIDEO)
- Vai Latvijā varētu ražot elektrību no kodolenerģijas? (+ VIDEO)
- Brīvdienas pagāja salīdzinoši mierīgi; lielākais reibumā aizturēto autovadītāju skaits bija 3. maijā (+ VIDEO)
- Renault 5 E-Tech Electric un Dacia Bigster debitē izstādē Auto 2025 (+ VIDEO)
- Autovadītājs sabrauc gājēju - kādēļ tā notika? (+ VIDEO)
- Jelgavā par satiksmes drošību gādā jauns policijas auto, kas aprīkots ar ātruma radaru (+ VIDEO)