Valsts vides dienests visā Latvijā sāk autoservisu kontroles kampaņu
Valsts vides dienests (VVD) šodien un rīt visā Latvijā īstenos autoservisu kontroles kampaņu, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.
Veicot pirms kampaņas izpēti, salīdzinot datus ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reģistru, secināts, ka 25% autoservisu, iespējams, darbojas bez nepieciešamās piesārņojošās darbības reģistrācijas VVD.
Jalinska atgādināja, ka autoservisu pastiprinātu apsekošanu VVD veic jau ceturto gadu. Viens no galvenajiem uzdevumiem šajā gadā ir vērst uzmanību uz bīstamo atkritumu un videi kaitīgo preču apsaimniekošanu, kā arī nepieciešamību reģistrēt piesārņojošo darbību.
Kampaņas laikā VVD īstenos principu "Konsultē vispirms!", paredzot uz sadarbību vērstu kontroli, konsultējot un dodot laiku komersantiem novērst pārkāpumus, ja tādi tiks konstatēti.
"Pastiprināta uzmanība kampaņas laikā tiks pievērsta tam, kā autoservisos apsaimnieko nolietotās riepas, atstrādātās eļļas, eļļu filtrus, akumulatorus un citus videi bīstamus atkritumus.
VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga atgādina, ka pērn kontroles kampaņas laikā konstatēts, ka 59% no visiem pārbaudītajiem objektiem atkritumi tiek apsaimniekoti neatbilstoši. Sagaidāms, ka, ņemot vērā enerģētikas krīzi, sevišķi aktuāla problēma autoservisu darbībā pašlaik varētu būt atstrādāto eļļu dedzināšana. Šā gada pirmajā pusgadā Ražotāju atbildības sistēma nespēja nodrošināt riepu un smēreļļu savākšanas apjomus, kas rada pamatotas aizdomas par to, ka liela daļa tirgū esošās nolietotās riepas un eļļas tiek apsaimniekotas negodprātīgi, izmestas vidē vai sadedzinātas, radot būtisku vides piesārņojumu, skaidro VVD ģenerāldirektore.
"Jau vairākkārt VVD ir uzsvēris un turpina norādīt uz to, ka dedzinot riepas vai smēreļļas, izdalās kodīgi dūmi, kas satur dažādas kaitīgas, tajā skaitā kancerogēnas, vielas. Dūmi ir indīgi ieelpojot, kā arī atstāj ilgstošu un paliekošu ietekmi uz apkārt esošajiem augiem. Tas ir drauds gan videi, gan cilvēku veselībai," uzsver Baklāne-Ansberga.
Kontroles kampaņas laikā tiks veiktas pārbaudes vairāk nekā 160 autoservisos visā Latvijā. Par pārbaužu objektiem izvēlētas tās auto remontdarbnīcas, kuras savu darbību reģistrējušas VID, bet nav saņēmušas VVD piesārņojošās darbības atļauju. Kopumā VVD savu darbību reģistrējušas 2588 auto remontdarbnīcas.
Papildus kontrolēs ievāktajiem datiem par autoservisu darbības atbilstību vides prasībām, šogad pirmo reizi tiks izmantota uzņēmumu pārstāvju anketēšana jeb ekspress intervijas, ar kuru palīdzību VVD cer iegūt informāciju par to, kāda ir autoservisu darbinieku izpratne par autoservisos radītajiem bīstamajiem atkritumiem un to apsaimniekošanu. Interviju mērķis ir analizēt sniegtās atbildes un turpmāk veiksmīgāk rast veidus, kā sadarboties un kopīgi panākt videi draudzīgu servisu darbību, skaidro Jalinska.
Viens no kampaņas galvenajiem uzdevumiem ir sniegt konsultācijas par aktuālajām vides aizsardzības prasībām autoservisu darbībai. Princips "Konsultē vispirms!" paredz, ka uzņēmumam tiks dots laiks pārkāpuma novēršanai. Savukārt, ja pārbaudes laikā tiks konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar būtisku un apzinātu videi nodarītu kaitējumu, šis princips netiks piemērots.

Foto: Ekrānbilde no Google.com/maps
LASI VĒL
- Degvielas cenas 31.3.2026: Dīzelis 2.047 un 95 benzīns 1.747 EUR. Tas ir 30.6 EUR dārgāk uz bāku! (+ VIDEO)
- Vietās, kur uzstādīti fotoradari, smagu ceļu satiksmes negadījumu skaits samazinās (+ VIDEO)
- Izstāde kā motosezonas atklāšana. Ko jaunu skatīsim Outdoor 2026 Ķīpsalā? (+ VIDEO)
- Jēkabpilieši apšauba degvielas cenu kāpuma pamatotību (+ VIDEO)
- Pirmais brauciens ar elektrisko Can-Am kvadraciklu Čehijā (+ VIDEO)
- Vai degvielas cenu kāpums ietekmē braukšanas paradumus? (+ VIDEO)
- Pašgājēju velosipēdi turpmāk nedrīkstēs pārvietoties pa ietvēm (+ VIDEO)
- Vismazākais rūķītis. Toyota Aygo X hibrīda tests Latvijā (+ VIDEO)
- Cik maksā degviela pirms samazinātās akcīzes? Cenas 28.3.2026: Dīzelis 2.117 un 95 benzīns 1.797EUR (+ VIDEO)
- VIDEO EKSPERIMENTS: Apdzenot kravas auto ar mikroautobusu – “dūša papēžos”; teju visi šoferi apdzīšanas manevru veic potenciāli bīstami (+ VIDEO)
